Mimo ciągłego poczucia braku czasu i sił, staramy się pracować przy budowie naszego domu na ile to tylko możliwe i wszelkie niezbyt skomplikowane prace wykonujemy sami.
Teraz jesteśmy na etapie stawiania podwójnego komina (jeden do c.o., drugi do kominka w salonie). Wybraliśmy system kominowy firmy NIKO. Zewnętrzną warstwę stanowią pustaki z keramzytu, natomiast środek wykonany jest z ceramiki kominowej odpornej na pożar sadzy. Między ceramicznym środkiem a keramzytowym pustakiem umieszcza sie izolację z niepalnej wełny mineralnej. A pustaki zbroi w narożnikach.
Wokół komina wykonalismy opaskę, by można było murować klinkierem. W szalunkach ułożyliśmy zbrojenie i załaliśmy betonem. Po kilku dniach polewania betonu zdjęliśmy boczne szalunki. Teraz z pewnością wytrzyma napór ciężaru cegły.
Na dzisiaj udało się zakończyć ponad dachem. Jutro jeszcze dwie warstwy komina systemowego i osiągniemy pożądaną wysokość.
Do obłożenia komina wybraliśmy cegłę klinkierową firmy CRH Klinkier w kolorze Carbon. Jest to kolor czarno brązowy, najbardziej nam pasujący do dachówki Roben Piemont Tobago.
Z pewnością tańszą opcją byłoby otynkowanie komina, ale byłaby to tylko pozorna oszczędność, ponieważ biorąc pod uwagę rozszerzalność cieplną materiałów i wynikające z tego naprężenia, po pewnym czasie ów tynk na kominie, który na zmianę nagrzewa się czyli rozszerza i stygnie czyli kurczy, uległby spękaniom i należałoby go naprawić, żeby wyglądał estetycznie. I koniecznie musi być to cegła pełna, ponieważ źle wymurowana cegła perforowana przesiąka. Opady i silny wiatr powodują penetrację cegły dziurawki a w rezultacie przecieki i zawilgocenia. Woda, która spływa po kominie wsiąka w niedokładnie zapełnione zaprawą i fugą szczeliny i jeżeli trafi w komory dziurawki wypełnia je, a następnie powoli stopniowo spływa w dół powodując zacieki na sufitach przy kominie.
Po wstępnej przymiarce wychodzi nam 13 cegieł na jeden rząd obmurówki. Zamówiliśmy 260szt i już wiemy, że bedziemy musieli domówić jeszcze ok.60szt.
Wyczystki kominowe.
Wejscia do komina.
Nie chwaląc się, on to uczynił...
Komin od spodu.
W międzyczasie ekipa od dachu poczyniła spore postępy.
W LEROY-MERLIN kupilismy kratki wentylacyjne do komina w ilości 4szt. Kratki mają za zadanie zabezpieczyć otwory przed zakładaniem gniazd przez ptaki.
Zależało nam, by były metalowe i ściągalne (żeby kominiarz mógł je zdemontować i wyczyścić komin wentylacyjny).
Kratki mają wymiar 17x17 i idealnie pasuja na dwie cegły + fuga.
Komin prawie gotowy. Zabrakło ok. 24 cegieł. Zostanie też do zrobienia czapa.
W trakcie fugowania bardzo istone jest mocne wciskanie zaprawy do fugowania między cegły (jeśli powstanie tam pustka, będzie to doskonale miejsce na zbieranie się wody w tych miejscach) i to, żeby fuga była równo z licem cegły. Sprawi to, że deszczówka nie będzie zatrzymywała się w zagłębieniach fug, tylko swobodnie spłynie po równych ścianach komina.